Roman Hrnčirík: EÚ je najúspešnejší projekt v histórii európskych národov

Členské štáty únie potrebujú spoločnú menu, armádu, zahraničnú politiku a ekonomické pravidlá. V ostatných oblastiach im musíme nechať suverenitu, hovorí kandidát na europoslanca za stranu DOPRAVA Roman Hrnčirík.

Prečo ste sa rozhodol kandidovať do Europarlamentu?

Počas vyše 20 ročného pôsobenia v politike som nazbieral veľa skúseností, ktoré určite viem využiť v prospech občanov Slovenska. Strana DOPRAVA, za ktorú kandidujem v eurovoľbách, je proeurópskou stranou. Našou víziou je vybudovanie EÚ ako veľmoci schopnej byť silným partnerom súčasným najväčším svetovým hráčom. K tomuto cieľu sa môžeme dopracovať iba ďalšou integráciou členských krajín. Potrebujeme mať všetci spoločnú menu, spoločnú armádu, spoločnú zahraničnú politiku a spoločné ekonomické pravidlá. V ostatných oblastiach musíme nechať členským štátom suverenitu.

V máji pred 15 rokmi vstúpilo do Európskej únie aj Slovensko. Ako hodnotíte naše členstvo v EÚ?

Som presvedčený, že EÚ je najúspešnejší projekt v dejinách národov Európy vrátane Slovákov. 

Členstvo v únii nám dalo najmä otvorený trh a s tým súvisiaci bezprecedentný rast životnej úrovne, aj keď si to niektorí z nás neradi pripúšťajú. Dalo nám to bezpečnosť a stabilitu. Za negatívum považujem zbytočnú byrokraciu.

Snímka obrazovky 2019-05-14 o 19.20.25

Na bilbordoch strany DOPRAVA sa objavujú rôzne  myšlienky. Ten váš hovorí: Euro áno, GDPR nie. Čo chcete tým povedať?

Chceli sme na jednoduchých príkladoch ukázať, čo by sme mali mať ako členské krajiny EÚ spoločné a v čom by sme mali mať suverenitu. Ako som už uviedol, potrebujeme mať spoločnú menu, spoločnú armádu, spoločnú zahraničnú politiku a spoločné ekonomické pravidlá – tomu hovoríme áno. Naopak, nechceme nezmyselné a zbytočné predpisy zasahujúce do každodenného života každého z nás. Medzi ne patrí aj GDPR – nariadenie EÚ o výraznom zvýšení ochrany osobných údajov. Tomu hovoríme nie.  

Prakticky od chvíle, keď sme vstúpili do Európskej únie, sme získali prístup k eurofondom. Vďaka nim vznikli na Slovensku pracovné miesta, opravili sa cesty, budovy atď. Ako hodnotíte nastavenie či systém ich čerpania?

Eurofondy sa stali u nás pôdou pre korupciu a v určitých prípadoch aj pre deformáciu podnikateľského prostredia. Mnohé pomohli, mnohé sa zneužili na nezmysly. Nemalo byť sa z nich financovať nič, čo si môžu členské štáty, samosprávy alebo firmy zabezpečiť vo vlastnej réžii. Eurofondy by mali ísť prioritne do infraštruktúry, životného prostredia a systémových zmien. 

roman1

Voľby do europarlamentu sa zúčastňuje pravidelne málo voličov. Myslíte si, že tieto budú v tomto smere iné?

Účasť v eurovoľbách je obrazom slovenskej i európskej politiky v očiach našich občanov. Vysvetľujem ľudom nielen počas predvolebnej kampane, že naším záujmom je byť plnohodnotným členom EÚ. V Európskom parlamente chcem pôsobiť tak, aby našim občanom bolo zrejmé, že byť členom únie je výhodné a potrebné. 

Chcem aj touto cestou vyzvať všetkých občanov Slovenska, ale najmä Záhorákov, aby prišli 25. mája k voľbám a volili stranu č. 13 DOPRAVA a krúžkovali Záhoráka č.6 – Ing. Roman Hrnčirík.

P O L I T I C K Á    R E K L A M A

/pre viac informácii kontaktuj sefredaktor@prozahori.sk/

Snímka obrazovky 2019-05-06 o 18.23.02

Share This Article