S problémom vírusov v PC sa stretávame až dlhú dobu a som presvedčený, že danou problematikou sa budeme ešte dlhšie stretávať naďalej.
Je to software ako každý iný s tým rozdielom, že autor tohto software ho zostrojil s priamym zámerom upozornenia na problém alebo škodiť užívateľom PC!
Prečo vnikli vírusy?
Pôvodne vírusy nevznikli za účelom škodenia, ale za účelom upozornenie na chyby software a žartu! Pre konkrétnejšie vysvetlenie musím zájsť trocha do histórie. Prvý vírus sa datuje niekde okolo roku 1970, a to na operačnom systéme (ďalej len „OS“) TENEX. V 80-tych rokoch sa datuje ďalší vírus bežiaci pod systémom MAC. Keď uzrel svetlo sveta Windows a iné PLATENÉ OS, programátori boli nespokojní, že tieto OS nemali voľne šíriteľný zdrojový kód. Tento kód umožňuje daný systém upravovať podľa svojich potrieb, odstraňovať jeho chyby a podobne. Názor programátorov bol jednotný: „Ak si za to máme platiť, tak nech to funguje poriadne“. Týmito vírusmi sa poukazuje na chyby systémov. Až časom sa vírusy pretvorili do dnešnej podoby, kde vám PC odošle vaše osobne údaje, heslá, mená, rozošle e-maily a môže sledovať vaše bankové účty atď., vlastne podľa potreby tvorcu vírusu.
Prečo nie je potrebné chrániť sa pred vírusmi v OS Linux?
OS Linux je voľne šíriteľný, jeho zdrojový kód je voľne prístupný a chyby v danom systéme sú vylepšované programátormi z celého sveta tak ako to môžete urobiť aj vy, preto sa vírusy na to nevytvárajú (nie je to platený OS). Aj keď v Centre software Ubuntu nájdete aj antivírusový program, každý kto používa Linux vám povie, že je úplne zbytočné si ho vôbec inštalovať. Ak by sa našiel niekto nedôverčivý, nech sa páči, je tiež k dispozícii.
Vírusy sa dajú rozdeliť do viacerých skupín, no nebudem vás zaťažovať tými názvami a vysvetľovať čo je čo. Pre bežného užívateľa je aj tak táto informácia nepodstatná. Len spomeniem že sú vírusy: trójske kone, červy, malware atď.
Ako sa chrániť pred vírusmi?
Pred vírusom sa dá chrániť jednoducho. Vychádzame z OS Windows. Existuje tzv. antivírový software (antiviráky). Je ich na trhu strašne veľké množstvo. Bežný človek nevie ako si s toho množstva má vybrať. Spomeniem aspoň tie najznámejšie: Eset, AVG, Panda atď. Všetky tieto antivírové programy si musíte zakúpiť a tak isto si vyžadujú každý rok či dva, podľa toho ako ktorá firma ponúka, obnovu platnosti. Je to platba za neustále doplňovanie databázy vírusov vo vašom PC (Upgrade).
Ako pracuje antivírusový program?
Každý vírus nesie svoj vlastný kód, ktorým je charakteristický. Antivírusový program prezerá a hľadá tieto kódy vo všetkých súboroch ako aj na internetových stránkach, e-mailoch a pod.
Aké sú nevýhody antivírusových systémov?
Jedným z najhlavnejších dôvodov je spomalenie PC. V dnešnej dobe majú antivírusové programy tzv. rezidentnú ochranu (neustála ochrana PC počas vašej práce).
Nie všetky antivírusové programy sú schopné všetky vírusy aj odstrániť. Stáva sa bežne, že si musíte z internetu stiahnuť rôzne doplňujúce súbory na odstránenie určitých druhov vírusov.
Čoho sú také vírusy schopné?
To je veľmi záludná otázka. Pohybuje sa to od poškodenia hardware až po vybielenie bankových účtov, cez úvery a pod. Poškodenie hardware už nie je také bežné, no kedysi sa aj to stávalo bežne. V dnešnej dobe sú to hlavne krádeže údajov a to od vašich prístupových prihlasovacích údajov od vášho Facebooku až po meno a heslo vášho bankového účtu. Momentálne je v záľube médiami označovať vírusom podvodné stránky, kde sa stránka tvári povedzme ako stránka polície, ktorá vám dáva pokutu a žiada ju zaplatiť.
Ako s chrániť proti podvodným stránkam?
V prvom rade by som povedal, že univerzálny kľuč na to neexistuje. Síce sú antivírusové spoločnosti, ktoré vám dnes už aj ukážu či je daná stránka preverená alebo nie. No každopádne by som povedal také základné pravidlá:
1. Každá stránka aj keď bude mať podobu polície či čohokoľvek iného, nikdy na nič nereagovať a neplatiť.
2. Nikto nikdy od vás nebude chcieť peniaze za používanie povedzme nelicencovaného software a žiadať platbu ihneď po internete.
Samozrejme pokiaľ si niečo neobjednávame my sami. Ak obdržíte e-mail, ktorý nepoznáte, neotvárajte ho. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.
Je možné dostať vírus do telefónu?
Jedného času médiá vydali informáciu, že je možné dostať vírus aj na Android zariadenia. Nechcem túto informáciu vyvracať a taktiež nevieme, ako veľmi bola skreslená táto informácia, no ja vychádzam z mojich znalostí IT problematiky. Samotný Android systém má jadro, ktoré sa nazýva „KDE“, ktoré je obalené rôznymi aplikáciami a je z toho funkčný systém. KDE jadro tak isto používa samotný OS Linux. Podľa týchto mojich znalostí by som skôr povedal, že nie je možné dostať na telefón s Android systémom vírus. No jedným dychom rovno aj dodávam, že samotný operátori si blokujú telefóny nie len na svoje siete (poniektorí) ale blokujú aj takzvané ROM a to už je umelý zásah do telefónu. Nechcem nikoho podceňovať, no možno tam vzniká priestor pre nejaký ten vírus. Už poznáme aj antivírusy na Android zariadenia, no zatiaľ sú zdarma, ale uvidíme do kedy. O ich reálnom využití by sa dalo diskutovať.
Prečo sa blokuje ROM v telefónoch?
Nie z dôvodu ochrany systému pred vonkajšími vplyvmi (vírusmi), ale dôvod je jasný – keď vám nebude vyhovovať ROM vo vašom telefóne a budete si ju chcieť upraviť alebo zmeniť, čo bežne tieto zariadenia túto výmenu podporujú a dovoľujú, no väčšina telefónnych operátorov túto možnosť blokuje. Je možné to odblokovať, aby to mohol človek používať, ale tým pádom vám padne záruka na zariadenie a v prípade reklamácie máte smolu 🙁
Ako sa šíria vírusy?
Prvý vírus na svete sa šíril po sieti, ale prevažne zo začiatku to bol prenos pomocou diskiet, USB kľúčov, napálených CD, či v horšom prípade aj originál CD. V dnešnej dobe to už je prevažne po sieti a to otvorením nakazenej stránky, otvorením e-mailu, stiahnutím si nakazeného filmu či kradnutého software a pod.
Jedného času bolo v móde aj posielať faktúry za návštevu rôznych stránok, známy prípad – stránka s básničkami, alebo stránka MS v hokeji na Slovensku. Zaregistrovali ste sa pozreli ste si 1-2 ľudové básničky, či výsledky zápasov, inak bežne dostupné na internete, a po čase vám príde domov pozdrav vo forme faktúry. Takéto podvodné faktúry neplaťte ani nereagujte na žiadne výzvy o exekúcii. V prípade súdneho sporu by ste určite vyhrali. Každá seriózna stránka, keď je platená si vždy vyžaduje platbu vopred za poskytované služby.
Na záver by som asi len dodal, že ak sa chcete vyhnúť zbytočným poplatkom a problémom, odporúčam používať voľne šíriteľný software, na ktorý sa vírusy netvoria.
Aktuálny postreh: v októbri 2013 vyšla nová verzia Ubuntu 13.10, ktorá už je spracovaná tak, aby sa dala použiť ako ROM vo vašom Smartphone.
Ďalšie rady a návody a rady Vám sprostredkujem v ďalších číslach Vášho obľúbeného časopisu.
■ Peter Priwitzer