V Malokarpatskom múzeu v Pezinku majú návštevníci až do konca mája jedinečnú možnosť pozrieť si jedenásť miliónov rokov starý nález. Ide o fosílny zub pravekého zvieraťa, pričom je to jeden zo šiestich takýchto objavov na území celého Slovenska. Malokarpatské múzeum v Pezinku je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja.
„Výstava História predmetu – príbeh človeka predstavuje najvzácnejšie predmety zo zbierok Malokarpatského múzea. Mnohé z nich majú návštevníci možnosť vidieť po prvýkrát. Výstava je zároveň odkazom na 55 rokov existencie Malokarpatského múzea v Pezinku,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
V Malokarpatskom múzeu v Pezinku si návštevníci môžu až do konca mája pozrieť aj vzácny exponát, 11 miliónov rokov starý zub chobotnatca – príbuzného slonov. Ten objavili robotníci na pozemkoch pezinskej tehelne v r. 1906. Vzácny nález sa dostal do rúk aj významnému vedcovi, polyhistorovi a kňazovi Jozefovi Ľudovítovi Holubymu. Ten ho spomína aj vo svojom denníku z roku 1913, do ktorého môžu nahliadnuť návštevníci múzea na výstave História predmetu – príbeh človeka.
Návštevníci majú možnosť pozrieť si aj unikátne truhlice, ktoré sa spolu s cínovými kanvicami podarilo zachrániť F. Meisslovi počas prvej svetovej vojny. Sú dôkazom významu cechov, ich bohatého života a záväzkov, ktoré pre členov cechov vyplývali.
Malokarpatské múzeum je od roku 2002 v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK a v rokoch 2006-2007 prešla budova a jej pivničné priestory rozsiahlou rekonštrukciou. Od roku 2013 je v priestoroch múzea otvorená stála expozícia Príbeh vína. Malokarpatské múzeum v Pezinku má najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v strednej Európe.