Filip Lackovič: Záhorie dáva Slovensku veľa!

Filip Lackovič, 35-ročný, šťastne ženatý a hrdý otec dvoch detí. Občiansky aktivista, známy aj ako dlhodobý propagátor darcovstva krvi a iných dobrovoľníckych aktivít. Vyštudovaný politológ svoje teoretické znalosti z politiky konfrontuje s praxou ako mestský poslanec v Senici. V posledných rokoch ho môžu obyvatelia Záhoria poznať aj ako spolupracovníka Občianskeho združenia ProZáhorí. Keďže sa rozhodol kandidovať za poslanca v Krajských voľbách (voľby do VÚC), ktoré sa konajú 4. novembra, rozhodli sme sa mu položiť pár otázok.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať na poslanca VÚC?
Práci v regióne sa venujem už dlho. S občianskym združením ProZáhorí spolupracujem od jeho vzniku a spolu sme podporili rôzne projekty z kultúry, podporujeme sociálne projekty a športové aktivity detí. Vydávame časopis ProZáhorí, kde informujeme Záhorákov o dianí v ich okolí. Som presvedčený, že ako krajský poslanec budem vedieť vybaviť podporu v týchto a ďalších oblastiach v oveľa väčšej miere.

 

Snímka obrazovky 2017-10-27 o 0.18.50

Bolo vašu činnosť vidieť aj v Senici?
Iste. Čo sa týka Senice, tu sme napríklad podporili mladých dobrovoľných hasičov, Denný stacionár Svetluška, robili sme MDD pre deti, podporovali podujatia pre seniorov, kultúrne či športové podujatia aj v okolitých obciach.
Od roku 2014 ste mestským poslancom v Senici, ako toto obdobie hodnotíte?
Treba povedať, že práca pre občanov ma napĺňa. Kandidoval som, lebo som videl kopu vecí, ktoré treba zmeniť a časť sa už aj podarila. Ako predseda mestského výboru mám prehľad o požiadavkách občanov v obvode a keďže som spoločenský typ človeka, rád sa zoznamujem s novými ľuďmi, s ktorými o týchto veciach debatujem. Podarilo sa nám urobiť podujatia pre deti, ale nezabudli sme ani na skoršie narodených. Opravila sa časť chodníkov, zlepšila sa občianska vybavenosť v obvode, máme nové parkovacie miesta, osadili sa nové lavičky atď. V blízkej dobe nás čaká výmena verejného osvetlenia.

Poznáte starosti ľudí na Záhorí?
Keďže sa pohybujem po celom Záhorí, som v kontakte nielen so starostami obcí, ale aj ich obyvateľmi. Starostí a požiadaviek je veru dosť. Ako mestský poslanec viem ovplyvniť riešenia len čiastočne, ale chcem rozhýbať veci v celom okrese. Vo väčšine obcí chýba vodovod či kanalizácia, v iných treba vylepšiť autobusové spoje, inde by pomohol obchvat, lebo obyvatelia trpia nad- merným zaťažením ciest, hlučnosťou a znečisteným vzduchom, alebo je potrebné opraviť cestu. Kraj má dosť kompetencií, stále viac peňazí (v roku 2016 Trnavský kraj rozhodoval o rozdelení 150 miliónov eur), ale počujem a aj vidím, že reálny benefit pre obyvateľov je nedostatočný.

DOK1

Môžete to konkretizovať?
Kde začať…? Konkrétne myslím napr. stále zlý stav ciest v okrese Senica. Áno, niečo sa urobilo, výborne, ale väčšinou je problém riešený len čiastočne, nie komplexne. Stačí, keď sa preveziete cestou zo Senice na Kunov a ďalej na Sobotište a Podbranč. Katastrofa. Treba sa spýtať súčasných krajských poslancov, čo urobili za tie 4 roky a viac, čo sú tam. Drvivá väčšina obyvateľov však ani netuší, kto sú ich krajskí poslanci. V súvislosti s dopravou môžem spomenúť biedny stav cyklotrás. Bicyklistov pribúda, čo je fajn, ale cyklotrás už menej a to je ďalšia vec, ktorú chcem podporovať a žiadať od VÚC-ky, aby sa budovali nové a zmysluplne ich poprepájali so súčasnými. S ekologickým cestovaním je spojená aj hromadná doprava, ktorú treba integrovať a zharmonizovať tak, aby spoje na seba nadväzovali. Je potrebné doriešiť projekt obchvatu Senice, aby Seničanov neobťažovali kamióny v meste, hluk a nekonečné kolóny. Stredné školy nám produkujú nových manažérov, ale zabudlo sa na to, že remeslo má zlaté dno. Nedostatok kvalifikovaných remeselníkov je cítiť už teraz a ich cena rastie. Kraj vie viac pomôcť aj s obecnými kultúrnymi podujatiami. V zdravotníctve bohužiaľ Trnavský kraj predajom nemocníc de facto stratil dosah na kvalitu a rozsah služieb v nemocničnej starostlivosti. Považujem to za chybu. Nemocnice nemajú tvoriť zisk, ale liečiť. A čo sa týka sociálnych vecí, ani tu si kraj neplní svoje povinnosti dostatočne. Stačí sa pozrieť na problémy, s ktorými sa boria Domy sociálnych služieb. Rád sa zhováram so staršími ľuďmi, lebo majú veľa skúseností a veľa si pamätajú, je to veľmi inšpiratívne. Je podľa mňa dôležité podporovať organizácie, ktoré umožňujú seniorom stretávať sa a vypĺňať ich čas zmysluplnými aktivitami. Skoršie narodení pociťujú malý záujem o ich situáciu. Kraj má kompetencie aj v tejto oblasti. Toto všetko sa dá zmeniť. A ešte oveľa viac. Kde je vôľa, tam je cesta.

Na čo ste na Záhorí hrdý?
Záhorie dalo Slovensku veľa a to platí aj o okrese Senica. Spomeňme napr. dielo a odkaz J. M. Hurbana, ktorý dlhé roky pôsobil v Hlbokom, či rodáka z Borského Mikuláša Jána Hollého. Z Čárov máme populárnu rodáčku herečku Máriu Kráľovičovú. Máme tu veľa pamiatok, napr. hrad Branč v Podbranči, Korlátko na Cerovej, v Šaštíne-Stražoch sa hrdíme Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie, ktorá mi obzvlášť prirástla k srdcu, lebo som sa tam ženil, v Sobotišti máme Hvezdáreň či Habánsky dvor, v Smrdákoch svetoznáme kúpele, v Senici máme Kunovskú priehradu a veľa veľa ďalších miest, ktoré stoja za návštevu. V každej obci nájdeme kostol, ktorý je sám osebe umeleckým dielom a odkazom našich predkov. Obľubujem aj živé tradície ako Festival folku a country v Hradišti pod Vrátnom, Záhorácky pivný festival v Prievaloch, Kultúrne leto v Senici či Dostihy v Čáčove, obľubujem aj turistiku napr. Sobotištskú 15-ku, sme absolvovali aj s deťmi, alebo túru na Havran pri Častkove či k pamätníku u Rehušov pri Prietrži. Kraj môže veľkou mierou pomôcť s propagáciu a podporou týchto skvostov, žiaľ cestovný ruch je kapitola, v ktorej je nedostatočne využitý potenciál. Je to škoda.

Čo vás čaká v najbližšom období?
Momentálne pokračujem v stretávaní sa s obyvateľmi celého okresu, tak je možné, že sa s čitateľmi stretneme aj osobne, na čo sa veľmi teším. Na týchto stretnutiach veľmi pozorne počúvam a zapisujem si všetky veci, s ktorými viem pomôcť a preniesť ich tak na pôdu krajského parlamentu. Tým, s ktorými sa nestihnem stretnúť osobne, ponúkam možnosť mi napísať podnety na mailovú adresu: mojkrajskyposlanec@gmail.com.

Čo by ste chceli odkázať čitateľom?
Rád by som všetkých poprosil, aby si všímali vo svojom okolí ľudí, ktorí pomáhajú iným či obohacujú kultúrny a spoločenský život. V každom meste či obci sú zapálení ľudia, čo sa venujú dobrovoľníckym aktivitám ako napr. spevácke spolky, ochranári prírody, záhradkári, dobrovoľní hasiči, Únie žien či Jednoty dôchodcov a ďalší. Podporujme ich a pomáhajme im s prekážkami, ktoré im prichádzajú do cesty. V neposlednom rade prajem čitateľom šťastnú voľbu 4. novembra, lebo si myslím, že nie je jedno, kto ich bude zastupovať.

Share This Article