Senica je nesmierne bohatá na množstvo osobností, ktoré ju v dejinách preslávili či už ako rodáci alebo životom a pôsobením v nej. Zanechali tu nezmazateľnú stopu. K takým osobnostiam patrí aj fotograf Ján Náhlik, ktorému 16. augusta odhalili ozubené koliesko na Záhoráckej stene slávy.
Koliesko odhalili primátor mesta Senica Martin Džačovský spolu s deťmi Jána Náhlika Magdou a Jánom. Stalo sa tak počas podujatia Nočná Senica, kde sa na významného fotografa spomínalo. Ako študent dostal v roku 1937 prvý aparát Kodak – Brownie a vďaka tomuto prístroju vznikli Náhlikove prvotiny. Postupne sa dostal do národne uvedomelého a kultúrne vyspelého prostredia fotoateliéru pána Protivu, kam chodieval a stretával sa s akademickým maliarom Jánom Mudrochom, cez vojnu žijúcim v Senici, spisovateľmi Ladislavom Novomestským a Dr. Ivanom Horváthom.
Spolu s Eugenom Žunkom, Alojziou Protivovou, Bartolomejom Mariščákom, Františkom Lauffom a Jánom Robichom založili v Senici 14. decembra 1942 Fotoskupinu pri Klube slovenských turistov a lyžiarov, ktorá sa v roku 1968 premenovala na Retinu a pracuje dodnes. Tento počin ovplyvnil celý ďalší život Jána Náhlika. Bol príkladom obetavosti a oddanosti svojej záľube. Autorsky, organizátorsky, osvetovo a výchovne pôsobil dlhé roky a odovzdával bohaté skúsenosti mladším záujemcom o fotografovanie. Vo svojej záľube siahol na najvyššie méty. Za umelecké kvality, techniku fotografovania vynikajúce fotografické diela vystavené aj na medzinárodných salónoch získal ocenenie AFIAP. Na svojom konte má viaceré publikácie, jeho fotografie sú súčasťou mnohých ďalších kníh o meste. Na fotografiách zaznamenal Senicu a podnik Slovenský hodváb, kde pracoval ako vedúci mzdového oddelenia. Jeho snímky boli publikované aj v Našej Senici, kde bol členom redakčnej rady. Ako odborník na fotografiu bol členom viacerých celoslovensky pôsobiacich organizácií, ktoré sa venovali rozvoju fotografovania.
Zivotopisné informácie o Jánovi Náhlikovi doplnili i spomienky jeho detí Magdy a Jána Náhlikovcov: „Záľube nášho otca bol podriadený celý chod domácnosti. Dokonca aj vianočný kapor nemohol byť vo vani,“ konštatovali s úsmevom. Okrem detí Jána Náhlika si na svojho učiteľa a predchodcu vo vedení fotoklubu Retina zaspomínal aj Jozef Kalka.
„Právom je v meste jeho menom označená jedna z ulíc a tiež fotografická súťaž Náhlikova Senica, ktorú organizuje Záhorské osvetové stredisko. Vážime si jeho dielo, Ján Náhlik sa právom ocitá na Záhoráckej stene slávy,“ povedal primátor mesta Martin Džačovský pri odovzdávaní pamätnej plakety deťom významného fotografa. Od nich si prevzal monografiu o Jánovi Náhlikovi.
Keďže projekt Záhorácka stena slávy je spoločným dielom Mesta Senica a recesistickej Záhoráckej svojpomocní sebjestační republiky tesne pred odhalením kolieska zaznela aj Záhorácka hymna. Celý program sa kvôli nepriazni počasia oneskoril o vyše hodinu.
Tí, ktorí vyčkali pokým prestane pršať vďačne potleskom vzdali poctu výnimočnej osobnosti, ktorá by práve v tento deň mala 97 rokov. Slávnosť výborným koncertom umocnila mládežnícka kapela Big band Storm z Borského Mikuláša.
Ján Náhlik sa narodil 18. 8. 1922 v Ružomberku, od 10 rokov žil v Senici. Zomrel 24. 8. 1989 a pochovaný je v Senici.